Dünya Çevre Günü İlimizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı
05 Haziran 2017

 Çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve kamuoyunun çevre konusunda duyarlılığının geliştirilmesi amacıyla 5 Haziran Dünya Çevre Günü İlimizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Saat 11.00’da Kent Meydanı’nda düzenlenen programa Vali Yardımcımız Sayın  Ahmet ATILKAN, Bolu Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin YILMAZ, İl Müdürümüz Sayın Osman KAZGAN ve İl Müdürlüğü personeli, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf CENGİZ, Tapu Müdürümüz Sayın Gökhan AKKAYA, Bolu Bağışçılar Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet YAMANER ve Vakıf Genel Sekreteri Öznur AKKAYA, Okul Müdürlerimiz, Uygulamalı Çevre Eğitimi Projesinde yer alan okul öncesi, ilkokul ve ortaokulların çevre kulüplerinde yer alan öğrencileri ve öğretmenleri ile diğer davetliler katıldı.

 

Programda; açılış konuşmasını İl Müdürümüz sayın Osman KAZGAN yaptı. KAZGAN yaptığı konuşmada; “Birleşmiş milletler Örgütü 1972 yılında;İsveçin Başkenti Stocholm’de 133 ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede 5 Haziran tarihinin Dünya Çevre günü olmasını oy birliği ile kabul etti. O tarihten bu güne  Çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek,  Halkın katılımını geliştirmek için Dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Dünyayı saran Küresel ısınmaya karşı iklim değişiklikleri, Hızlı Nüfus artışları, Bilinçsizce doğaya attığımız sanayi atıkları, Petrol ve ilaç atıkları, Plastik ürünler, sağlıksız Kentleşme vb. nedenler Su, Hava ve Toprak kirliliğine yol açmakta ve dünyanın tabi dengesinin bozulmasına yol açarak tüm insanlığın geleceğini, Doğal hayatı tehdit etmektedir. Ne yazık ki günümüzde bu bilinçsizce Çevreyi kirletme tüm dünyanın sorunu olarak küresel boyutlara ulaşmıştır.

Çevre bir kurum yada kuruluşun değil Bütün İnsanlığın sorumlu olduğu yaşam alanıdır.  Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmenin önlenmesi, tabiatın korunarak tahribatın engellenmesi yeşil alanların korunması ve artırılması ile kamuoyunun bilinçlendirilmesi önem arz etmektedir.

Çevre ve şehircilik Müdürlüğü olarak Çevreyi Havası, suyu ve toprağıyla bir bütün olarak ele alıyoruz ve çalışmalarımızı bu bütünlük içerisinde götürüyoruz. Maksadımız ilimizin yeşil alanlarını korumak daha güzel, daha temiz ve daha yaşanabilir bir il olmasını sağlamaktır. Bu Amaç için Müdürlüğümüzün her personeli var gücüyle çalışmakta ve çalışmaya devam  edecektir.

Küçük şeyler dünyayı yeniler sloganı ile çevre için yapacağınız her faaliyet gelecek nesillerin daha yaşanabilir bir ortamda yasamasını sağlayacaktır.

5 Haziran dünya çevre gününüzü kutlayarak hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.” dedi.

 

Açılış konuşmasının ardından Atatürk İlkokulu öğrencileri tarafından;- Halk oyunları gösterisi, ront gösterileri ve  atık defilesi gerçekleştirildi. Daha sonra Çevre Dostu Projesi kapsamında içme suyu ve atıksu bedellerinde uygulanacak olan indirimler ile ilgili olarak, Bolu Belediye Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü arasında düzenlenen protokolün imza töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Belediye Başkanı Alaaddin YILMAZ; Türkiye’de ilk kez çevreye saygılı firmaları ve vatandaşları belediye olarak biz destekliyor ve ödüllendiriyoruz. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Çevre Dostu Projesi kapsamında sanayi ve turizm tesisleri, apartman ve site yönetimleri, kamu, eğitim ve sağlık kurumlarına uygulamalarına göre ‘çevre dostu sertifikası’ verilecek. Belediye meclisinde aldığımız kararla ‘çevre dostu sertifikası’ olan kişileri atık su ve içme suyu tarife indirimleri ile destekleyeceğiz. Ancak şartların yerine getirilmemesi halinde sertifika iptal edilecek. Sürdürülebilir doğa ve çevre için belediye olarak bu projeye destek vermekten mutluyuz. Güçlü belediyecilik anlayışımızla tek gayemiz Bolu’yu daha yaşanılabilir bir dünya kenti yapmak. Çevre dostu bu projeye destek veren ve katılım gösteren herkese yürekten teşekkür ederim” dedi.

 

İmza töreninin ardından; Bolu İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi tarafından düzenlenen “Hayalimdeki Çevre” konulu resim yarışması, Bolu Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen “Atık Pil Toplama Kampanyası” ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından organize edilen “En Temiz Okul” ve “En Çevreci Bahçe” yarışmaları ile Çevre Eğitimi Projesinde dereceye giren okullar ve öğrenciler için ödül töreni düzenlendi. Bolu Bağışçılar Vakfı tarafından Göynük Narzanlar İlkokulu öğrencilerinden Mert Ali TAN ve Mahmut CAN SEZER’e gerçekleştirmiş oldukları çevre projesi nedeniyle bisiklet hediye edildi.

 

Daha sonra etkinliklerde ve programa katılan okulların çevre kulüplerinde görevli öğrencileri arasından kura ile belirlenen 20 öğrenciye bisiklet hediye edildi. Program  Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezinde Atatürk İlkokulu tarafından düzenlenen Atık Materyal Tasarım Sergisinin  gezilmesi ile sona erdi.

 

Yarışmalarda dereceye giren okul ve öğrenciler aşağıda belirtilmiştir:

 

ATIK PİL TOPLAMA KAMPANYASI ;

1.ATATÜRK İLKOKULU

2.ATATÜRK ORTAOKULU

3.CANİP BAYSAL ORTAOKULU

ANAOKULLARI KATEGORİSİNDE;

EN TEMİZ OKUL YARIŞMASI ÖDÜLÜ; SOLMAZ VE AHMET BAYSAL KADRİYEANA ANAOKULU

EN ÇEVRECİ BAHÇE ÖDÜLÜ; MEBRURE İLHAN BAĞIŞGİL ANAOKULU

ÇEVRE EĞİTİMİ PROJESİNİ EN İYİ UYGULAYAN OKUL ÖDÜLÜ; SOLMAZ VE AHMET BAYSAL EMİNEANA ANAOKULU

 

İLKOKUL-ORTAOKUL KATEGORİSİNDE;

EN TEMİZ OKUL YARIŞMASI ÖDÜLÜ; ÇAYGÖKPINAR İLKOKULU

EN ÇEVRECİ BAHÇE ÖDÜLÜ; İNKILAP İLKOKULU

ÇEVRE EĞİTİMİ PROJESİNİ EN İYİ UYGULAYAN OKUL ÖDÜLÜ; GÖYNÜK-NARZANLAR İLKOKULU-ORTAOKULU

 

BAĞIŞÇILAR VAKFI ÖZEL ÖDÜLÜ;

GÖYNÜK NARZANLAR İLKOKULU ÖĞRENCİLERİNDEN MERT ALİ TAN VE MAHMUT CAN SEZER

 

HAYALİMDEKİ ÇEVRE” KONULU RESİM YARIŞMASI;

 

1.ECRİN ZEYNEP AKMAN (50.YIL İLKOKULU 3/E)

2.NİSA KURA (100.YIL İLKOKULU 1/E)

3.ESAD DAYI (GÖKÇESU İLKOKULU 1/B)