Bolu Valiliği
Bolu Valiliği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
Bolu Valiliği
Bolu Valiliği

2023 YILI 05 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ VE TÜRKİYE ÇEVRE HAFTASI ETKİNLİKLERİ

03 Haziran 2023
2023 YILI 05 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ VE TÜRKİYE ÇEVRE HAFTASI ETKİNLİKLERİ

              Cumhurbaşkanlığının 2022/3 sayılı Genelgesi ile doğal çevrenin korunması, sürdürülebilir yaşam çevrelerinin oluşturulması, iklim değişikliği ile mücadele konularında çevre bilincinin her geçen gün giderek arttığı ülkemizde, Dünya Çevre Günü kutlamalarının daha katılımcı, çok paydaşlı şekilde gerçekleştirilmesi, çevre sorunlarının ve gelişmelerin değerlendirilmesi amacıyla her yıl 5 Haziran tarihinin bulunduğu haftanın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından duyurulacak bir temayla Türkiye Çevre Haftası olarak kutlanacağı belirtilmiştir. Bu çerçevede; çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve kamuoyunun çevre konusunda duyarlılığının geliştirilmesi amacıyla Türkiye Çevre Haftasının, 2023 yılında “Temiz Deniz, Temiz Dünya” temasıyla kutlanacağı Bakanlığımızca belirlenmiş olup İlimizde de Türkiye Çevre Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır. Bu kapsamda gerçekleştirilecek olan etkinlikler aşağıda belirtilmiştir;

              1) 5 Haziran 2023 Pazartesi günü; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından belirlenen İlimizde yaşayan depremzede vatandaşlarımız, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yürütülen Uygulamalı Çevre Eğitim Projesi kapsamında ödül kazanan okulların görevli idareci ve öğrencileri ve diğer davetlilerin katılımıyla, Abant Gölü Milli Parkında, tüm İl Müdürlüklerimizle eş zamanlı olarak depremden etkilenen vatandaşlarımız adına ve anısına saat 10:00’da Abant Gölü’ne Saygı Çelengi bırakılarak başlatılacaktır. Saygı çelengi bırakılmasının ardından, saat 10:30’da Abant Gölü Milli Parkı içerisinde yer alan Kıbrıs Çeşmesi Piknik Alanında, Türkiye Çevre Haftası programı gerçekleştirilecektir. Program çerçevesinde;

                    *Saygı duruşu, İstiklal Marşı,

                    *Açılış Konuşmaları,

                    *Çevre konulu şiirlerin okunması

                    *Uçurtma etkinliği

                    *İkram-Çevre Temizliği-Kapanış şeklinde program akışı gerçekleştirilecektir.

                    *Program sunumu, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı için İl Milli Eğitim Müdürlüğünce öğretmen görevlendirilecektir.

                    *Tören alanına okullardan öğrencilerin taşınması sırasında 08.06.2017 tarihli ve 30090 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği ve 25.10.2017 tarihli ve 30221 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde belirtilen hususlara uyulacaktır.

                    *Tören alanında, İl Jandarma komutanlığınca gerekli güvenlik tedbirleri alınacaktır.

                    *Tören esnasında ses düzeni, İl Müdürlüğümüzce kurulacaktır.

                    *İl Sağlık Müdürlüğünce bir sağlık ekibi ve ambulans tören alanında hazır bulundurulacaktır.

                    *Saat 17.00’de, İl merkezine hareket edilecek olup gerekli sağlık ve güvenlik tedbirleri dönüş esnasında da ilgili birimlerce alınacaktır.

               2) 6 Haziran 2023 Salı günü; saat 10:00’da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüzce Sayın Valimizin Makamına ziyaret düzenlenecektir. Ayrıca, İl Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından saat 10:30’da Gülçiçek Hatun Anaokulunda, “Sıfır Atık, Geri Dönüşüm ve İklim Değişikliği” konulu Çevre Eğitimi düzenlenecektir.

               3) 7 Haziran 2023 Çarşamba günü; saat 10:00’da, Kanuni Anadolu Lisesinde, İl Müdürlüğümüz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bolu Çevre Derneği ile ortak yürütülen Uygulamalı Çevre Eğitimi Projesi kapsamında ödül olan okullara ödüllerinin takdim edilmesi, okula ait resim sergisinin gezilmesi etkinliği düzenlenecek olup ikram ve kapanış şeklinde devam edecektir.

               4) 8 Haziran 2023 Perşembe günü; saat 18:00’da, Tabiatın Kalbi Bolu Bisiklet Amatörleri Derneği koordinasyonunda, İl Müdürlüğümüz binası önünden başlatılacak ve Valilik Binası önünde tamamlanacak şekilde Bisiklet Turu etkinliği düzenlenecektir. Turun sonunda, bisiklet çekilişi yapılacaktır. Tur esnasında, gerekli güvenlik önlemleri İl Emniyet Müdürlüğünce alınacaktır.

               5) 9 Haziran 2023 Cuma günü; saat 10:30’da İl Müdürlüğümüzce, Mudurnu Yazılar İlkokulunda, “Sıfır Atık, Geri Dönüşüm ve İklim Değişikliği” konulu Çevre Eğitimi düzenlenecektir.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır