Bolu Valiliği
Bolu Valiliği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
Bolu Valiliği
Bolu Valiliği

EGEDES İle Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yaptırılmayan Araçlar Trafikte Akışı Aksatmadan Otomatik Olarak Tespit Edilecek

22 Ocak 2021

Bakanlığımızca, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırılmayan araçların trafikte otomatik olarak belirlenmesine imkân verecek Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) 2021 yılında 81 ilimizde uygulanmaya başlanılacaktır.

Halihazırda egzoz emisyonlarına ilişkin denetimler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, Jandarma ve Emniyet birimleri tarafından trafikteki araçlar durdurularak yapılmaktadır. Bu kontrollerde, aracın modeli, trafiğe çıkış tarihi ve cinsi gibi bilgiler ile egzoz gazı emisyon ölçümünün yapılıp yapılmadığı hususları kontrol edilmektedir. Tabi bu denetim yöntemi hem trafiği aksatmakta, hem de sınırlı sayıda aracın kontrolüne imkân vermektedir.

İşte bu sebeple Bakanlığımızca, motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan hava kirliliğinin azaltılması ve egzoz emisyon ölçümü yaptırılmayan taşıt sayısının en aza indirilmesi için plaka tanıma sistemlerinin kullanılacağı Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) kurulmuştur.

EGEDES Sisteminde; yol kenarına, araç üzerine veya herhangi bir platforma yerleştirilen cihaz ile yoldan geçen araçların plakaları okunmakta, internet üzerinden Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemine bağlanarak egzoz ölçümünü yaptırıp yaptırmadığı anında sorgulamakta ve birkaç saniye içerisinde araç görüntüsü ile beraber sonuç raporlanmaktadır. Böylelikle trafiği aksatmadan, hızlı ve etkin bir şekilde araçların kontrolü yapılmaktadır.

2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca;  Motorlu taşıt sahipleri, egzoz emisyonlarının yönetmelikle belirlenen standartlara uygunluğunu belgelemek üzere egzoz emisyon ölçümü yaptırmakla yükümlüdürler. Yönetmelik kapsamında kalan:

  • Hususi (binek) ve Resmi Araçların; ilk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir,
  • Diğer Motorlu Taşıtların ise İlk bir yaş sonunda ve sonrası yılda bir egzoz gazı emisyon ölçümünün yapılması gerekmektedir.

Ayrıca 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince yapılan Araç Muayenelerinde, aracın geçerli bir "Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü" olmaması "Ağır Kusur" olarak değerlendirilmektedir.

Çevre Kanunu gereğince egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırma yükümlülüğünü yerine getirmediği tespit edilen motorlu taşıt sahiplerine 2021 yılı için 2.067 TL, yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona yol açan motorlu taşıt sahiplerine ise 4.136 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

Motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliğinin önlenmesine katkı sağlanması ve söz konusu idari para cezaları ile karşılaşılmasının önlenmesini teminen egzoz gazı emisyon ölçümlerinin zamanında yaptırılması önem arz etmektedir.

Videoya ulaşmak için tıklayınız.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır